Pár héttel ezelőtt nálunk is aktuálissá vált a hozzátáplálás elkezdése. Az első gyerek kanálhoz szoktatása óta már eltelt 3 év, úgyhogy az egész folyamatból nem sok minden maradt meg a fejemben, ezért újra ki kellett keresgélnem, mit és mikor lehet adni a babáknak. Annak idején szorgalmasan letöltöttem mindenféle táblázatot, összevetettem őket, párat ki is nyomtattam, de a kezdeti nehézségek alatt rajtunk eluralkodó „ádehogykellnekünkmégegygyerek” érzés következtében mindet kihajigáltam. Persze ez az érzés néhány hónap múlva tovaszállt, de akkor már amúgy is tudtam fejből, mitől nem lesz a gyerek pöttyös, mint a rudi, és mitől nem lesz folyós a pelus tartalma. Ugyanis főleg innen lehet tudni, hogy a baba bizony nem bírja az éppen kipróbált ételt. Bár a hideg kiráz ettől a kifejezéstől, a mostani ajánlások szerint a tápszeres és anyatejes gyerekeknél is 6 hónapos korban lehet elkezdeni a hozzátáplálást, hiszen az etetés módjától függetlenül, minden babának ekkorra érik meg az emésztőrendszere a szilárd ételek megemésztésére. Persze ésszerű keretek között kicsit korábban is el lehet kezdeni kínálgatni utódunkat. :) Ha nem veszünk észre rajta semmi fizikai változást, és el is fogadja a kanalas ennivalót, lehet próbálkozni. Sokan betartandó szabálynak tartják az AJÁNLÁSokat, pedig nem kötelező, csak javasolt. Olyan ez, mint az ajánlott védőoltás. Nem fog belehalni a gyerek, ha nem kapja meg. Ugyan célszerű követni a hozzátáplálással kapcsolatos javaslatokat, mert rosszat biztos, hogy nem teszünk vele, de ha valaki nem pontosan így csinálja, attól még nem kell rögtön lehurrogni, ezzel a frászt hozva rá, hogy ő most valami rettenetesen rosszat tett. Azért itt is hangsúlyozom, hogy mindent ésszerű keretek között! Hallottam én már olyanról, aki a három hónapos gyereknek egy hét alatt 12 különböző gyümölcsöt és zöldséget adott, aztán kétségbeesetten kért segítséget, hogy tiszta pötty a baba (persze az epret is ki kellett próbálnia), és napok óta csak sír. Hát ilyen is van.
Mivel az első kisfiamnál valószínűleg jól csináltam a dolgokat, hiszen semmitől nem lett baja, és finnyás se lett, próbáltam előrángatni az agyam mélyéről, hogy hogyan is kezdtem anno. Újra átrágtam magam a táblázatokon, és összeszedtem, mit ehet egy hat hónapos csecsemő. Bár a táblázatok közt is van kis eltérés, összevetettem, mi az, amit szinte mindegyik szerint ehet a gyerek. Így arra jutottam, hogy elsőként az ALMA, ŐSZIBARACK, MEGGY, GESZTENYE, BURGONYA, SÁRGARÉPA, SÜTŐTÖK és a CÉKLA lesz a repertoár része. Ezeken kívül – megint csak az ajánlások szerint – 4 és 7 hónapos kor között jó bevezetni a glutént, ezért jöhet a BÚZA is, valamint a RIZS, ZAB, KUKORICA és különböző GABONAPELYHEK. Tehát ezekkel érdemes kezdeni a baba felnőtt ételekkel való megismertetését. Ha viszont valami tünet jelentkezne a gyereken, és gyanítjuk, hogy az új ételek egyike váltotta ki, inkább hagyjuk ki, és kérdezzük meg a gyerekorvost a továbbiakról, hátha valamilyen allergia áll a háttérben.
Sok üveges bébiétel is akad a boltok polcain, aki nem remekel a konyhában, ezeket is próbálgathatja, viszont én azt javaslom, hogy ne mindig a feliratot nézzük, hogy hány hónapos kortól adható, inkább a táblázatokat kövessük. Pl. nem adnék banános bébiételt a négy hónapos babának, még ha az is van ráírva a csomagolásra, hogy szabad. Én mindig így csináltam, és nem is volt soha probléma az üvegesekkel. Mert bizony sok esetben jól jön. Ha utazunk, ha épp kifogytunk a gyümölcsökből, zöldségekből, ha kánikulában nem akarjuk a répafőzéssel katlanná változtatni a konyhát, vagy ha egyszerűen hullák vagyunk, és nincs kedvünk a pürézéssel vacakolni, egyszer-egyszer belefér, hogy éppen nem a házit ebédeli a drága gyermek. :) Arra azért figyeljünk, hogy ne legyen benne hozzáadott cukor!
Azoknak, akik még a pocakban növesztgetik csemetéjüket, azt javaslom, már most nézzék meg, milyen évszakban lesz hat hónapos a babájuk, és ha akkor épp nincs szezonja a soron következő gyümölcsnek vagy zöldségnek, érdemes előre lefagyasztani, feltéve, ha épp terem. :)
A hozzátáplálás idejéről, menetéről és az adható ételekről rengeteg információt találhattok az interneten, guglizzátok ki bátran! :)